Bota

Frikë për një pushtim rus?Moldavia shton sigurinë pas shpërthimeve në Transnistri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:21 - 26/04/22 |
Opi Nion

Moldavia ka rritur masat e sigurisë pas një sërë shpërthimesh në rajonin separatist të Transnistrisë, të mbështetur nga Rusia.

Presidentja e Moldavisë Maia Sandu u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë pas një sërë shpërthimesh në zonën në kufi me Ukrainën, që rritën frikën e një përhapjeje të një konflikti me Rusinë.

Duke folur pas një takimi të Këshillit të Lartë të Sigurimit të Moldavisë, Sandu ia atribuoi shpërthimet “ndryshimeve të brendshme midis grupeve të ndryshme në Transnistria që kanë interes në destabilizimin e situatës”.

Këshilli rekomandoi që agjencitë shtetërore të rrisin patrullimet pranë zonës tampon me Transnistrinë dhe kontrollet e sigurisë në infrastrukturën kritike./Opinion.al

Pas