-Shëndeti

Frenimi i Covidit, cili është mjeti “më i mirë” derisa të dalë një vaksinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 15/06/20 |
el ida

Gjurmimi i kontakteve ka shuar shpërthimet e Ebola-s si dhe ka ndihmuar në shndërrimin e HIV-it në një sëmundje të mbijetueshme.

Sa herë që shfaqet një sëmundje e re infektive, gjurmimi i kontaktit është arma më e fuqishme e shëndetit publik për të ndjekur transmetimin dhe për të kuptuar si mund të mbroni më mirë popullsinë.

Por tani, teksa rastet e koronavirusit po rriten në pika të nxehta në të gjithë vendin, efikasiteti i provuar i strategjisë është në dyshim.

“Washington Post” shkruan se gjurmimet e kontaktit nuk arritën të ndalonin valën e parë të infeksioneve të koronavirusit, dhe përhapja shumë më e gjerë që kemi aktualisht do të kërkojë 100,000 ose më shumë gjurmues të trajnuar për të zbuluar jetën personale të të huajve dhe të bindin edhe personat që janë pa simptoma të qëndrojnë në shtëpi.

Sakaq, prestigjozia amerikane shton se departamentet e shëndetit në shumë prej shteteve që janë goditur rëndë nga koronavirusi janë larg punësimit dhe trajnimit të njerëzve për të gjurmuar kontaktet./Opinion.al

Pas