Aktualitet

Franca miraton përdorimin e vaksinës Pfizer


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:31 - 24/12/20 |
Doriana Çepunaj

Franca ka aprovuar vaksinën anti-Covid të kompanisë Pfizer/BioNTech. Reuters raporton se Autoriteti Kombëtar i Shëndetit në Francë ka konfirmuar se “Vaksina mund të përdoret për njerëzit e moshës 16 vjeç e lart, përfshirë të moshuarit”.

Në njoftimin zyrtar thuhet se të moshuarit dhe personat që kanë rrezik më të lartë do të jenë të parët që do të marrin vaksinën.

Sipas Ministrit Francez të Shëndetësisë, Olivier Véran, procesi i vaksinimit pritet të fillojë të dielën në shtëpinë e kujdesit, me dërgesat e vaksinave që pritet të mbërrijnë të shtunën./Opinion.al

Pas