Bota

COVID/ Italia “zonë e kuqe”,regjistron 18040 raste të reja dhe 505 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:42 - 24/12/20 |
Semiljana Azizi

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 18,040 raste të reja të infektuar me COVID-19.

Ndërkohë, mësohet se janë kryer 193,777 testime.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë në vend  kanë humbur  jetën 505 qytetarë.

Ditën e sotme Italia është në izolimi rigoroz, të vendosur nga qeveria për të frenuar shtimin e rasteve me koronavirus gjatë festave të fundvitit.

Në kuadër të parandalimit të përhapjes së COVID-19 qeveria ka marrë masa të rrepta. Për të dalë nga shtëpitë, qytetarëve do t’u nevojitet një autorizim, ndërsa forcat e rendit kanë shtuar kontrollet në rrugë. Qarkullimi mes rajoneve është i ndaluar, veçse për arsye pune, shëndetësore apo nevoja të tjera të domosdoshme.

Bëhet me dije se masat do të zgjasin nga 24 dhjetori deri më 6 janar. I gjithë vendi do të konsiderohet 10 ditë zonë e kuqe dhe 4 ditë të tjera zonë portokalli./Opinion.al

Pas