-Kulturë

Foto-lajm/Fletë rrufeja e vitit 1972 drejtuar shkrimtarit Lasgush Poradeci


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:29 - 15/10/18 |
el ida

Më 25.02.1972 një fletë-rrufe i adresohet shkrimtarit tonë të madh Lasgush Poradeci.  Biblioteka Kombëtare i kërkon llogari kolosit të letrave shqipe për mosdorëzimin në kohë të një libri.

Sipas asaj që shkruhet shkrimtari është bërë  pengesë për përhapjen e leximit të librit dhe ka mbajtur një qëndrim të pahijshëm duke shkelur disiplinën proletare.

Fletë-rrufeja shkon deri në kërcënime duke i kujtuar shkrimtarit se ai mund të dënohet sipas Kodit Penal.

 

Pas