Bota

Përmbytje të mëdha në Francë, ka viktima dhe të zhdukur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 15/10/18 |
el ida

Si pasojë e  reshjeve të mëdha të shiut në jug-perëndim të Francës, përmbytjet kanë shkaktuar dhjetra viktima.

Niveli i ujit po rritet me shpejtësi. Ndërsa autoritetet raportojnë për 13 viktima deri më tani ndërsa disa të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Ekipet e shpëtimit me gjashtë helikopterë janë përpjekur që t’i shpëtojnë njerëzit që kishin hipur përmbi çatitë e shtëpive.

Ndër zonat më të prekura janë fshatrat Conques-sur-Orbiel dhe Villardonnel. Aty uji arriti nivelin e dritareve të katit të parë të shtëpive.

 

Pas