Bota

Foto/ Gjendet në Etiopi kafka e paraardhësit më të vjetër të njerëzimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:14 - 29/08/19 |
xhu lia

Pas më shumë se 15 vitesh studime mbi speciet dhe prejardhjen njerëzore, studiuesit të cilët kanë gërmuar në një luginë të Etiopisë kanë zbuluar një kafkë, e cila me gjasë është kafka e qenies më të vjetër në tokë që lidhet drejtpërdrejtë me njeriun.

Ky zbulim është bërë në vitin 2016, por vetëm këto ditë studiuesit kanë dhënë detaje rreth gjetjes të saj.

Kafka i përket species ‘Australopithecus afarensis’ dhe sipas kërkimeve ka jetuar në këtë zonë nga 3.8 deri në 4.2 milionë vite më parë.

Çka do të thotë që është gati 1 milion vjet më parë se e famshmja ‘Lucy’, e gjetur në vitin 1972, që historikisht është quajtur si njeriu i parë.

Sipas kërkuesve “Lucy” dhe australopiteku i gjetur në vitin 2016 kanë jetuar rreth në distancë rreth 45 kilometra njëri me tjetrin.

Gjithashtu ata kanë arritur të rindërtojnë pamjen përmes kafkës duke dhënë pak a shumë idenë sesi mund të dukej australopiteku./Opinion.al/

Pas