Aktualitet

Përkeqësohet situata në Delvinë dhe Finiq, 6 zjarrëfikëse në zonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:52 - 29/08/19 |
xhu lia

Situata e zjarrit të Delvinë dhe në Finiq është përkeqësuar, ndërkohë që Ministria e Mbrojtjes ka bërë të ditur se ka nisur në zonë 6 zjarrfikëse dhe 70 punonjës për të shuar flakët.

Mësohet se zjarri ka rreth 48 orë që vijon të përhapet me shpejtësi duke rrezikuar kështu dhe zonën e Syrit të Kaltër.

Shumë spuse të vjetra të naftës janë në zonë, të cilat rrezikohen nga momenti në moment.

Nga njoftimet paraprake mësohet se deri më tani në Finiq janë djegur dy banesa.

“Gjashtë mjete zjarrfikëse të MZSH nga Delvina, Saranda dhe Gjirokastra dhe 70 punonjës të MZHSH janë angazhuar në operacionin për shuarjen e zjarrit në Finiq.

Sipas informacioneve të deritanishme raportohet për vetëm 2 shtëpi, të brakstisura prej më shumë se 15 vjetësh, të dëmtuara nga zjarri, shumë larg qendrave të banuara”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Situata po ndiqet me vëmendje nga Ministri i Mbrojtjes, Prefekti, Emergjencat Civile. Ne gatishmëri në rast ndërhyrje janë efektivët e FA në Detashmentin e Mbrojtjes Rajonale të Gjirokastrës. Për momentin, situata është tërësisht nën kontroll,”-thuhet në njoftimin e Ministrisë./Opinion.al/

 

Pas