Aktualitet

Foto Eksluzive / Hapet për të herë të parë dhoma e thesarit në Bankën e ShqipërisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:08 - 30/10/15 |
b.f

Sot, gjatë inaugurimit të godinës së re të Bankës së Shqipërisë është hapur për herë të parë dhoma e thesarit. Kjo dhomë, e ndërtuar në vitin 1938 në formë 6 këndore , është prej celiku dhe betoni, krejtësisht e blinduar dhe ka një derë me trashësi 50 cm në celik. Gjithcka është prodhuar në Parma të Italisë dhe është montuar që në fillim të hapjes së bankës. Dhoma e thesarit nuk ka qenë hapur kurrë dhe sot është bërë muze.

 

thesari 1thesari 4

 

Brenda tij është ekspozuar një lingotë ari me peshë 12, 4 kilogramë dhe me vlerë afro 500 mijë euro si dhe të gjitha llojet e monedhave të floririt që kanë qarkulluar në Shqipëri në 200 vitet e fundit. Kjo është dhoma më e madhe kasafortë që ka ekzistuar në Shqipëri. Në raste të rrezikut, në pjesën e pasme të saj, është një derë rezervë e pajisur me shkallë.

 

thesari 3

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas