-Jetë dhe Stil

FORBES: Ja pse Putin mbetet më i fuqishmi i Botës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:32 - 05/11/15 |
b.f

TIRANE- Vladimir Putin është njeriu më i pushtetshëm në Planet dhe po e mban ketë post për të tretin vit rradhazi. Revista prestigjoze “Forbes” e vendos atë në krye të listës, të ndjekur më pas nga Kancelarja gjermane, Angela Merkel e cila lë në vendin e tretë, presidentin amerikan, Barak Obama. Sic shkruan revista: “Putin vazhdon të dëshmojë se ai është ndër të paktët burra të fuqishëm në botë që bën çfarë dëshëron dhe ia del. Pas marrjes së Krimesë u vendosën sanksione ndërkombëtare kundër tij që gjunjëzuan Rublen dhe e zhytën Rusinë në recesion”, shkruan revista, por për asnjë çast të vetëm nuk cënuan Putinin”, vijon Forbes. Merkel, ngjitet nga vendi i pestë në të dytin. Kancelarja e Gjermanisë është shtylla kurrizore e Bashkimit Europian dhe veprimet e saj vendimtare për krizën e refugjatëve dhe atë të borxhit të Greqisë e ngjiten atë në klasifikim. Ndërsa zbritja e Barak Obamës nga vendi dytë në tretin, nuk lidhet me atë që janë Shtetet e Bashkuara, si fuqia më e madhe ekonomike, iplomatike, kulturore, teknologjike dhe ushtarake por me vitin e fundit të Presidencës së tij. Klasifikimi vijonë me Papa Franceskun në vendin e katërt, presidenti kinez, Shi Xhinping, që ka humbur dy pozicione në renditje, dhe themeluesin e Microsoft Bill Gates. /tvklan/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas