-Jetë dhe Stil

Fjalët e fundit të Steve Jobs


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 05:30 - 13/11/15 |
b.f

Kam arritur majën e suksesit në botën e biznesit.
Në sytë e të tjerëve, jeta ime është një model i suksesit. Megjithatë, përveç punës, kam pak gëzim. Fundi fundit, pasuria është vetëm një fakt i jetës që unë jam mësuar me te.
Në këtë moment, i shtrirë në krevat i sëmurë dhe duke e kujtuar tërë jetën time, unë kuptova se e gjithë fama dhe pasuria që unë krenohesha me te, është zbeh dhe është e pakuptimtë përballë vdekjes së pashmangshme.
Në errësirë, unë shikoj në dritat e gjelbërta që vijnë nga aparatet që të mbajnë në jetë dhe dëgjoj murmuritjen e tingujve mekanike, mund t’a ndjej frymëmarrjen e perëndisë të vdekjes duke u afruar…
Tani unë e di, kur ne kemi akumuluar pasuri të mjaftueshme për tërë jetën tonë, ne duhet të kërkojmë diçka tjetër që nuk ka lidhje me pasuri …
Duhet të jetë diçka që është më e rëndësishme:
Ndoshta të afërmit, ndoshta arti, ndoshta një ëndërr nga ditët e rinisë ….
Arritja e pasurisë pandërpre vetëm do t’a kthe një person në një qenie të përdredhur, ashtu si unë.
Perëndia na dha ndjeshmërinë për të ndjerë dashurinë në zemrën e të gjithëve, e jo iluzioneve të sjella nga pasuria. Pasurinë që e kam fituar në jetën time unë nuk mund t’a marrë me vete.
Ajo që unë mund të marrë janë vetëm kujtimet nga dashuria.Kjo është pasuria e vërtetë që do të të ndjek ty, shoqërojë ty, duke të dhënë forcë dhe dritë për të shkuar më tutje.
Dashuria mund të udhëtoi një mijë milje. Jeta nuk ka kufi. Shko ku të dëshiro të shkosh. Arrijë lartësitë që ti dëshiro për të arritur. E gjitha është në zemrën tënde dhe në duart tua.
Cili është shtrati më i shtrenjtë në botë? – “Shtrati i sëmundjes” …
Ti mund të punëso dikë për të ngarë makinën për ty, të fito para për ty, por ti nuk mund të kesh dikë që të duro sëmundjen për ty.
Gjërat materiale të humbura mund të gjenden. Por ka një gjë që kurrë nuk mund të gjendet kur ajo humb – “Jeta”.
Kur një person shkon në sallën e operacionit, ai do të kuptojë se është një libër që ai ende nuk e ka përfunduar leximin – “Libri i Jetës së Shëndetshme”.
Në cilëndo fazë që të jemi tani, me kalimin e kohës, ne do të përballemi me ditën kur perdja bie poshtë.Ruaje si thesar dashurinë për familjen tënde, dashuro bashkëshorten, duaj miqtë tu …
Trajtoje mirë veten. Kujdesu për të tjerët.

KOMENTO (3)

Shkruaj nje koment

  1. Asgje nuk mori me vehte Edhe pse u pasurua. Shkoi ne parajse se beri nje dicka te mire per njerezit. Kurse ju politikane Shqipetare do te shkojne ne xhehnem se ju Kane marre shpirtin njerezve.

Pas