Bota

Fitoi besimin në senat,Draghi pritet të japë dorëheqjen si kryeministër i ItalisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 21/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, pritet të konfirmojë dorëheqjen e tij pasi tre parti kyçe në koalicionin e tij të gjerë nuk morën pjesë në një votim besimi mbi kushtet që ai vendosi për vazhdimin e qeverisë së tij.

Ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane i tha senatit më herët të mërkurën se mbijetesa e administratës së tij varet nga “rindërtimi i paktit të besimit” dhe fryma e bashkëpunimit dhe kërkoi një votim mbi këtë bazë, raporton The Guardian.

Draghi dha dorëheqjen javën e kaluar pasi Lëvizja Pesë Yjet (M5S), një komponent kyç i koalicionit të tij të gjerë, kundërshtoi një votim për një paketë kostoje jetese prej 26 miliardë eurosh.

Dorëheqja e tij u refuzua nga presidenti, Sergio Mattarella, i cili i kërkoi atij t’i drejtohej parlamentit në një përpjekje për të shmangur atë që do të ishte kolapsi i qeverisë së tretë të Italisë në tre vjet.

Por,  në vend të kësaj përçarjet midis palëve u zgjeruan, me Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit që kërkonin një qeveri të re të Draghit pa M5S.

Draghi ka thënë disa herë se nuk do të drejtonte një qeveri pa M5S, por as nuk do të pranonte ultimatume.

Ndërsa tensionet u rritën gjatë gjithë ditës, Liga dhe Forza Italia thanë se ishin “të befasuar” kur Draghi njoftoi se fati i qeverisë së tij do të përcaktohej me një votëbesimi mbi një rezolutë të kërkuar nga senatori i qendrës, Pier Ferdinando Casini, që kërkonte miratimin e Draghit.

Të dyja partitë thanë se nuk do të ishin të pranishme në votim. M5S më pas ndoqi shembullin. “Gjatë 18 muajve të fundit të gjitha masat tona janë çmontuar,” tha senatori i M5S Mariolina Castellone.

Votimi kaloi në senat të mërkurën në mbrëmje, por edhe pse Draghi ka ende një shumicë, ai ka të ngjarë të konfirmojë dorëheqjen e tij.

“Unë mendoj se ka mbaruar,” tha Wolfango Piccoli, bashkë-president i kompanisë kërkimore me bazë në Londër, Teneo. Draghi do t’i drejtohet dhomës së ulët të parlamentit mëngjesin e së enjtes, ku pritet të shpallë dorëheqjen si një akt respekti ndaj parlamentit, përpara se të shkojë te Mattarella. Piccoli tha: “Në përjashtim të një mrekullie, ky është rezultati.”

Ai shtoi: “Nuk është çështja e shumicës në këtë pikë sepse ai gjithmonë ka pasur shumicën – pyetja këtu ka të bëjë me politikën, që do të thotë se nuk ka pasur lëvizje nga partitë politike për të përmbushur kushtet e tij për të krijuar një ndjenjë të re besimi. kështu që ajo që kemi parë është se tre palë ia kthejnë shpinën.

Dorëheqja e mundshme e Draghit do të vinte pavarësisht nga një mbështetje e madhe publike për të qëndruar në post. Ka pasur deklarata nga më shumë se 1,500 kryetarë bashkie nga i gjithë spektri politik dhe sindikata të ndryshme, një sinjal i mbështetjes publike që Draghi tha se ishte “i paprecedentë dhe i pamundur për t’u injoruar”.

Ai kishte kërkuar gjithashtu unitet në mënyrë që qeveria të mund të përballet me sfidat kryesore, si lufta në Ukrainë, kriza energjetike, pabarazia sociale dhe miratimi i reformave të nevojshme për të marrë këstin e ardhshëm të 200 miliardë eurove që Italia do të marrë nga BE-ja. Fondi i rimëkëmbjes pas pandemisë.

Nëse Draghi konfirmon dorëheqjen e tij, atëherë Mattarella mund t’i kërkojë atij të qëndrojë si kryeministër i përkohshëm. Megjithatë, analistët thonë se Mattarella ka shumë të ngjarë të shpërndajë parlamentin dhe të thërrasë zgjedhjet për në fund të shtatorit./Opinion.al

 

 

Pas