Kryesore

Firmat për mbledhjen e Kuvendit, Berisha: Janë të gjitha të sakta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:43 - 12/11/21 |
Opi Nion

Nga Saranda, ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, foli për firmat e mbledhur për thirrjen e Kuvendit  Kombëtar të PD më 11 dhjetor.

Berisha tha gjatë takimit me demokratët se të gjitha janë të sakta dhe mund të verifikohen nga të gjithë.

 “’Foltorja’ është pa asnjë diskutim mrekullia më e madhe e 30 viteve të fundit. Jeni në mbështetje të vlerave të lirisë. Në emër të një opozite të vërtetë vutë firmën për Kuvendin Kombëtar dhe për ta bashkuar Partinë Demokratike, për ta rikthyer në shtëpinë e lirisë. Duke qenë të bindur se fuqia e lirisë është fuqia supreme. Ju me firmën tuaj njëlloj si kushtetuta e SHBA, ne populli i thatë udhëheqjes së PD të marrë peng se do të mbahet Kuvendi Kombëtar dhe i çuar Edi Ramës mesazhin më drithërues të këtyre tetë viteve. I them atij se kohërat janë të shkurtra. Pak ditë  më parë 4200 e firma u depozituan, të gjitha me emër e mbiemër, me firmë, me numrin e kartës dhe me funksionet e tyre. E paimagjinueshme, drita e tyre verboi selinë, kryetarin e saj, kryetarin pa parti. Mund të bëjë një pyetje, keni konstatuar ju ndonjë takim pas zgjedhjes që bëri për karrigen e vetë. Asnjë takim. Atë e ka pushtuar një frikë e tmerrshme. Jo nga pushteti, me pushtetin është në ujdi, por ka frikë nga ju. Frikën e ka nga ju e ka se nuk do pranoni kurrë pazaret me Ramën dhe shndërrimin e pluralizmit politik në pluralizëm fasadë. Janë këto arsyet se pse kryetari peng, ka frikë dhe tmerr që nuk takohet me ju. Tani këtë frikë që ka nga ju e demonstroi në mënyrë primitive, frika e tij e madhe janë firmat tuaja, tmerri jo vetëm i atij, por i kreut të meduzës janë firmat tuaja. Tmerri i mafies së Xhorxh Sorosit janë firmat tuaja. Firmat tuaja janë garancia më e madhe e një opozite sovrane dhe vigane. Ata që mohojnë firmat, duhet të çlirohen nga frika e tyre. Ato janë firma që po shkruajnë me gërma të arta historinë që solli pluralizmit në Shqipëri”, shtoi Berisha./Opinion.al

Pas