Bota

Fauci thotë se ka një mënyrë që vaksinat anti-Covid të miratohen më herët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:36 - 02/09/20 |
Al Do

Vaksina COVID-19 mund të jetë në dispozicion më herët sesa pritej nëse provat klinike në vazhdim japin rezultate jashtëzakonisht pozitive, tha Dr. Anthony Fauci, zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, në një intervistë të martën me KHN.

Megjithëse dy prova klinike të 30,000 vullnetarëve pritet të përfundojnë deri në fund të vitit, Fauci tha se një bord i pavarur ka autoritetin për t’i dhënë fund testimeve disa javë më parë nëse rezultatet janë jashtëzakonisht pozitive ose negative.

Bordi i Monitorimit të të Dhënave dhe Sigurisë mund të thotë: “” Të dhënat janë aq pozitive sa mund të thuash se janë të sigurta dhe efektive “, tha Fauci. Në atë rast, studiuesit do të kishin “një detyrim moral” për të përfunduar testet më herët dhe për ta bërë vaksinën aktive të disponueshme për të gjithë.

Komentet e Faucit vijnë në një kohë shqetësimi në rritje nëse presioni politik nga administrata Trump mund të ndikojë në rregullatorët federalë dhe shkencëtarët që mbikëqyrin reagimin e vendit ndaj pandemisë së re të koronavirusit dhe të prishin besimin e lëkundur të publikut në vaksinat. Ekspertë të shquar të vaksinave kanë thënë se kanë frikë se Trump po bën presion për një aprovim të hershëm të vaksinës për të ndihmuar rizgjedhjen e tij.

Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se ai u beson anëtarëve të pavarur të DSMB – të cilët nuk janë punonjës qeveritarë – të mbajnë vaksinat në standarde të larta pa u ndikuar politikisht. Anëtarët e bordit janë zakonisht ekspertë në shkencën e vaksinave dhe biostatistikës që japin mësim në shkollat ​​kryesore të mjekësisë./ Opinion.al

Pas