Bota

Erdogan shtyn takimin në Bursa, ngrihen dyshime për shëndetin e tijBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:19 - 03/07/22 |
el ida

Shtyrja e fjalimit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan të dielën në mesditë në Bursa, riktheu në diskutim skenarët për gjendjen e tij shëndetësore.

Presidenca turke nuk lëshoi ​​një deklaratë zyrtare për të justifikuar shtyrjen e fjalimit, por një deputet vendas, Refik Ozen, i partisë së tij përmendi një ftohje të zakonshme, duke thënë se “shëndeti i Presidentit tonë është më i rëndësishëm se çdo gjë tjetër”.

Megjithatë në rrjetet sociale po përhapen thashetheme të pakonfirmuara për paralizë në anën e majtë të fytyrës së tij, siç raporton korrespondentja e ERT në Turqi, Ariana Ferentinou.

Qyteti u përgatit dhe u dekorua, parkingjet ishin bosh dhe rrugët ishin të gjelbëruara që nga dje vetëm pse po vinte Erdogan.

Në fakt, kolona e madhe e makinave të eskortës së tij tashmë ishte transportuar me kamionë specialë në Bursa.

Njoftimin për shtyrjen e tubimit e ka bërë shefi i zyrës së partisë në pushtet në Bursa, Davut Gurkan, në KMD. Në postimin përkatës thuhet se shtyrja është dhënë me miratimin e presidentit turk:

“Takimi i Bursës, i cili do të mbahej në prani të presidentit tonë, Recep Tayyip Erdoğan, dhe ceremonitë e hapjes së institucioneve tona private dhe publike janë shtyrë për një datë të mëvonshme me miratimin e Presidentit tonë”, thuhet në deklaratë./Opinion.al

Pas