Kronikë

Të tjera detaje nga përplasjet mes shqiptarëve në Athinë, roli i gruas në ngjarjeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 03/07/22 |
el ida

Të gjithë personat e përfshirë në incidentet e përgjakshme të të shtënave në Athinë, që dyshohet se kanë patur në bazë larje hesapesh, u cilësuan si kriminelë të dyshuar të përfshirë në tregtinë e drogës. Bilanci i një nate më parë, është tre të vdekur, po kaq të plagosur, përfshirë dy policë si dhe 6 persona të arrestuar. Siç njoftoi policia greke mesditën e së dielës, të vdekurit janë një 48-vjeçar, një 46-vjeçar dhe një 23-vjeçar, të gjithë të huaj. Deri më tani janë sekuestruar dy pistoleta, tre makina dhe një motoçikletë, një 43-vjeçare është arrestuar dhe pesë persona të tjerë janë sjellë dhe po merren në pyetje.

Në detaje, ngjarja e parë ka nisur rreth orës 21:30. Në Kato Patisia, kur ka pasur një përleshje mes pesë personave, ndoshta të gjithë shqiptarë.Një Mercedes në të cilin udhëtonin një burrë dhe një grua, ka takuar një motor dhe një makinë, ku drejtuesi i Mercedesit ka ndaluar motorin dhe ka qëlluar drejtuesin e tij, bëjnë të ditur burime nga Policia greke.

Drejtuesi i makinës, babai i të riut në motor doli nga automjeti dhe ndaloi drejtuesin e Mercedesit, pasi njiheshin me njëri-tjetrin.

Por agresori është larguar me shpejtësi me makinë duke qëlluar për vdekje një burrë në automjetin e dytë. Ky i fundit u dërgua në spital ku paraditen e së dielës ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra. Gruaja e cila ka marr drejtimin e mjetit në momentin e largimit ka tërhequr zvarrë edhe 23-vjeçarin dhe më pas është arrestuar në vendngjarje. Sulmuesi 48-vjeçar fillimisht tentoi të ikte në këmbë, ka ndaluar më pas një automjet tjetër, Toyota Yaris duke kërcënuar me armë shoferin. Ai u largua, duke mbërritur pak më vonë në Agioi Anargyros, ku ndodhi ngjarja e dytë e të shtënave. Aty autori ka kryer një grabitje me armë në një pikë karburanti, në rrugën “Dimokratis”.

Sipas informacioneve, i njëjti autor më pas ka grabitur një kafe-bar, por në dalje është përballur me efektivët e policisë, me të cilët ka patur një shkëmbim zjarri. Për pasojë agresori 48-vjeçar i cili kishte qëlluar rreth gjashtë deri në shtatë herë, ra i vdekur ndërsa policia iu përgjigj zjarrit.

Dy policët mbetën të plagosur, njëri në gjoks (në sajë të jelekut antiplumb) dhe tjetri në këmbë. Dy plumba të tjerë u gjetën të futur në makinën e tyre të patrullës.

Si autori ashtu edhe dy të vdekurit e tjerë dyshohet se ishin me origjinë shqiptare, të njohur për policinë për veprimet e tyre të mëparshme. Një nga të vdekurit në Patisia dhe personi që u qëllua për vdekje nga policia në Agioi Anargyrou u arrestuan një muaj më parë për trafik droge. Ata ishin liruar me kusht.

Grupi i Patisianëve, pra të huajt që ndodheshin në motor dhe në mjetin e dytë, dyshohet se e kishin konsideruar autorin përgjegjës për arrestimin e anëtarit të tyre muaj më parë. Thuhet se atij iu zu pritë për ta frikësuar ose vrarë. Sapo i ka parë ka nxjerrë një armë dhe ka nisur të qëllojë.

Në një video të postuar gjatë natës nga ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Takis Theodorikakos, ai falënderon punonjësit e policisë që me veprimet e tyre shpëtuan qytetarët në Kato Patisia. Madje e përjashton profesionalizmin dhe vendosmërinë e tyre.

“Nga ngjarja e djeshme del një mesazh i qartë: Policia greke vepron në mënyrë efektive kundër krimit dhe siç pata rastin ta shoh mbrëmë, ajo vepron menjëherë. Besoj se grekët e dinë dhe duhet ta dinë se ne i detyrohemi shumë policë”, tha z.Theodorikakos./Opinion.al

Pas