-Teknologji

Së shpejti një avatar edhe në WhatsApp për thirrjet në videoBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:59 - 03/07/22 |
el ida

Së shpejti do të jemi në gjendje të kemi një avatar që t’u përgjigjet thirrjeve video që vijnë në WhatsApp për ne.

Kjo është veçoria që do të jetë pjesë e një strategjie më të gjerë mbi metaversën e kompanisë mëmë Meta, i gjendur  në kodin e versionit eksperimental për Android (numri 2.22.15.5) nga faqja WABetaInfo.

Sajti pretendon se të dhënat na bëjnë të mendojmë se WatsApp po punon për të futur mundësinë e shtimit të një avatari në profilin e shërbimit të mesazheve, pak a shumë siç ndodh në Facebook dhe Instagram ku personazhet mund të përdoren për t’u aplikuar në foto dhe video.

Megjithatë, në rastin e bisedave, qëllimi do të ishte shumë më i gjerë dhe do të synonte të animonte avatarin në mënyrë që ai të shfaqet në sfondin e një videotelefonate, me shprehjen e fytyrës që riprodhon, në sinkron me fytyrën reale të personit që është para telefonit.

Një ekran i ndarë nga WABetaInfo tregon një buton të ri të etiketuar “Kalo në avatar” që përdoruesit do të duhet të shtypin për të kaluar nga imazhi  i drejtpërdrejtë i  kamerës tek personazhet e animuar. Nuk ka indikacione për një kohë të mundshme të nisjes, e cila, për momentin, do të ndikonte vetëm në versionin Android të aplikacionit.

Sipas ekspertëve, lëvizja është pjesë e planit më të madh të pronarit të WhatsApp Meta për të lançuar metaverset e tij, në të cilin platformat e ndryshme që ai menaxhon do të jenë në gjendje të kanalizojnë për të ofruar një përvojë të unifikuar. Lidhur me këtë, disa ditë më parë, Zuckerberg kishte zyrtarizuar ardhjen e ardhshme të një dyqani virtual veshjesh për avatarët e grupit, me veshje në bashkëpunim me Prada, Balenciaga dhe Thom Browne./Opinion.al

Pas