Kronikë

Erdhi pa zemër në atdhe, familja e Saimir Sulës protestë para Gjykatës së BarcelonësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:42 - 30/12/22 |
Opi Nion

Familja e Saimir Sulës, shqiptarit që ndërroi jetë në spitalin del Mar në Barcelonë dhe mbërriti në atdhe pa zemër, ka protestuar para Gjykatës së Lartë të Barcelonës. Rasti ka marrë vëmendjen e mediave spanjolle, të cilat shkruajnë se në Shqipëri prokuroria po heton në gjurmët e një komploti të dyshuar për trafik organesh.

Prokurori i Tiranës që po heton çështjen e ka ngritur konfliktin në nivel diplomatik pasi është injoruar prej muajsh nga autoritetet spanjolle.

“Në Shqipëri, prokuroria i ka dërguar letërporosi Spanjës dhe Gjykata Hetimore 16 e Barcelonës nuk pranon të marrë në pyetje dëshmitarët që ishin të pranishëm ditën kur vëllai im ndërroi jetë,  më 9 maj”, shpjegoi Majlinda Sula, motra e të riut që ndërroi jetë.

“Gjyqtarja nuk pranon të bëjë analizën e ADN-së që tregon nëse zemëra e gjetur është apo jo e vëllait tim. Kemi dy vite që kërkojmë analizën e ADN-së të këtij organi, që teorikisht i përket Saimirit”, tha ajo.

Sula i kërkoi Gjykatës së Barcelonës “të vijojë procedurat dhe t’i përgjigjet letërporosisë së shtetit shqiptar”. Letërporosija e fundit është e datës 14 dhjetor. Spanja nuk i është përgjigjur gjashtë letërporosive që i ka dërguar shteti shqiptar”, denoncoi ajo.

Sula është shprehur se nisur nga mosveprimi i kanaleve administrative dhe gjyqësore në Spanjë, “prokuroria shqiptare është e detyruar të kërkojë ndërhyrjen e ambasadës spanjolle në Tiranë. Zinxhiri i kujdestarisë së kësaj zemre u prish, askush nuk na tha se e kishin mbajtur zemrën në Barcelonë”, theksoi ajo.

Nga ana tjetër, ajo siguroi se “pas një viti, duke pasur një ankesë për trafik organesh, këta zotërinj na thonë se zemra është në një institut mjekësor në Barcelonë. Por zemra e gjetur është e 22 prillit, ndërsa vëllai im ka vdekur më 9 maj dhe se ky organ nuk mund të jetë e tij”.

Pas