Kronikë

Itali/ 20-vjeçari shqiptar i jep fund jetës brenda burgutBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:02 - 30/12/22 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një 20 vjeçar me origjinë shqiptare i ka dhënë fund jetës në burg burgun e Torre del Gallo-s.

Mediat italiane shkruajnë se viktima i identifikuar si Aldo Latifaj, është mbytur me një çarçaf në qelinë e tij. Pavarësisht ndërhyrjes së mjekëve, shqiptari nuk ka arritur të mbijetojë.

Sipas mediave vendase kjo është vetëvrasja e gjashtë që ndodhi vitin e fundit brenda burgut Torre del Gallo. Një shifër padyshim e lartë duke pasur parasysh faktin se në fund të korrikut në burgjet në Itali kishte 37 vetëvrasje.

Policët e burgjeve hapën një hetim dhe i dërguan një kallëzimmagjistratit në detyrë pranë Prokurorisë Publike të Pavias. Është urdhëruar një autopsi e cila do të duhet të zbardhë shkaqet e vdekjes të 20-vjeçarit.

Ngjarja ndodhi të mërkurën në mbrëmje rreth orës 20:00, në një departament të ri në Torre del Gallo. I riu ndodhej në një seksioni të ri të ngritur së fundmi në institutin e vuajtjes së dënimit në Pavia, që synonte të strehonte të burgosurit nga e gjithë Lombardia, të cilët nuk mund të strehohen në qeli me të burgosur të zakonshëm.

 

Pas