Aktualitet

EMRI/ Ekstradohet nga Belgjika 51-vjeçari i dënuar me 22 vite burg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 23/01/21 |
Semiljana Azizi

Është arrestuar dhe ekstraduar në Shqipëri shtetasi Muhamet Bleba.

Nga Interpol Tirana, në bashkëpunim me autoritetet policore në Belgjik 51-vjeçari i cili është dënuar me 22 vite burg për vjedhje me armë me pasojë vdekjen, është ekstraduar sot në Shqipëri.

Ky shtetas është arrestuar nga autoritetet policore në Belgjikë, me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, në zbatim të urdhër arrestit ndërkombëtar të nxjerrë nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan e ka dënuar këtë shtetas me 22 vjet heqje lirie, për veprën penale “Vjedhje me armë me pasojë vdekjen”.- thuhet në njoftimin  e policisë.

Por, për çfarë është dënuar Belba?

51-vjeçari ka vrarë një shtetas grek në vitin 1993. 28 vite më parë ai i ka pasur qëllim që të grabiste shumën e parave që viktima kishte, por ngjarja përfundoi në vrasje. Krimi i rëndë ndodhi në Greqi./Opinion.al

Pas