Kronikë

Emrat/Operacion antidrogë në Itali, arrestohen 15 persona, 4 janë shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 01/12/21 |
Opi Nion

Guardia di Finanza, ka përfunduar operacionin policor të quajtur “La Valletta”, ku janë arrestuar 15 persona, nga të cilët 4 janë shqiptarë. Sipas mediave italiane, Gjykatën e Katanias urdhëroi masa paraprake për 15 persona të dyshuar për krime të kryera në bashkëpunim për trafikim të lëndëve narkotike.

Në vazhdën e këtij aksioni, janë sekuestruar 423 kg drogë, për të cilin dyshohet se janë implikuar shtetas me nënshtetësi italiane, malteze dhe shqiptare.

Sipas mediave, droga dyshohet se vinte nga Shqipëria e Malta e më pas, shpërndahej në zonën e Siçilisë dhe Lombardisë në Itali.

Mësohet se shqiptarët, Eriseld, Ledi dhe Emiljano Hoxhaji, janë të dyshuar si furnizues të qëndrueshëm të lëndës narkotike të llojit marihuanë, të cilën e blinin në Shqipëri.

Lista e personave të arrestuar nga operacioni:

Gjyqtari i hetimeve paraprake në Gjykatën e Katanias, me kërkesë të kësaj zyre, ka vendosur masën e sigurisë me burg për:

Alessandro Agostino;

Giuseppe Agostino;

Salvatore Agostino;

Rosario Amico;

Lucia Armenia;

Antonio Bevilacqua;

Rocco Bevilacqua;

Antonio Salvatore Commisso;

Fatjon Cuca;

Emiljano Hoxhaji;

Eriseld Hoxhaji;

Ledi Hoxhaji;

Roberto Melfi;

Pietro Sessa;

Gjon Spiteri;./Opinion.al

Pas