Bota

Emiratet do të furnizojnë Gjermaninë me gaz  dhe naftë, 1 në 10 kompani rrezikon falimentBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 25/09/22 |
Opi Nion

Marrëveshja për furnizimin e Berlinit me gaz natyror të lëngshëm dhe naftë këtë vit dhe në vitin 2023, u nënshkrua sot, të dielën, nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania, me rastin e vizitës së kancelarit gjerman Olaf Scholtz në Abu Dhabi.

Sipas Ëam, agjencia zyrtare e lajmeve e Emirateve, marrëveshja kërkon një dërgesë të parë të një ngarkese gazi (137,000 metra kub) në fund të vitit 2022, e ndjekur nga eksporti i sasive shtesë, të papërcaktuara në 2023.

Ajo gjithashtu raportoi një dërgesë të parë të naftës në shtator dhe një marrëveshje për të ofruar deri në 250,000 ton naftë në muaj në 2023.

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, nënshkroi një marrëveshje me Scholtz që mbulon përshpejtimin e sigurisë së energjisë dhe zhvillimit industrial.

Pas vizitës së tij në Abu Dhabi, Scholtz do të udhëtojë në Katar.

Konfrontimi i Evropës me Rusinë, e cila është furnizuesi kryesor i energjisë, për krizën në Ukrainë, ka goditur rëndë sektorin energjetik të Gjermanisë. Dhjetëra shoqëri gjermane kërcënohen me falimentim për shkak të energjisë

Qeveria gjermane do të duhet të paguajë më shumë se 50 miliardë euro për të shpëtuar dhjetëra kompani rajonale të energjisë dhe ujit që po luftojnë për të përballuar rritjen e çmimeve të gazit.

Sipas Reuters, diskutimet janë fokusuar në rrjetin kritik të energjisë dhe ujit që furnizon shtëpitë dhe industrinë e vendit, e cila mbështet ekonominë më të madhe të Evropës.

Kompanitë, pas shtetëzimit të Uniper dhe paketës së shpëtimit prej 29 miliardë eurosh, kërkojnë edhe mbështetje financiare nga qeveria qendrore.

Ingbert Liebing, kreu i shoqatës gjermane të ndërmarrjeve lokale, VKU, ka paralajmëruar se kompanitë nuk do të jenë në gjendje të përmbushin detyrimet e tyre dhe do të duhen dhjetëra miliarda euro për t’i shpëtuar falimentimit.

“Kjo është një shumë që mund të arrijë 30 apo edhe 50 miliardë euro”, tha Liebing.

Diskutimet midis qeverisë dhe shteteve federale janë në një fazë të hershme dhe, ndërsa nuk është rënë dakord asnjë paketë,  që ka të bëjë me “likuiditetin” për të forcuar kompanitë e gazit natyror, tha një burim qeveritar për Reuters.

Gjermania ka më shumë se 900 kompani energjetike që shpërndajnë dy të tretat e të gjithë gazit natyror në të gjithë vendin, ndërsa shumë ofrojnë edhe shërbime të tjera si uji, grumbullimi i mbeturinave dhe transporti publik.

“Ne kemi nevojë për mbështetje likuiditeti për shërbimet komunale, të cilat tani po blejnë gaz natyror me dhjetëfishin e çmimit të zakonshëm,” i tha Liebing Reuters, duke parashikuar se një në dhjetë kompani do të falimentonte.

“Mbështetja jofinanciare nga shteti do të jetë një problem i madh pasi bankat nuk japin më financim”, përfundoi ai./Opinion.al

Pas