-Jetë dhe Stil

Eksperti: Zbutësi i rrobave bëhet nga mbetjet e kafshëve të ngordhura


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 14/11/20 |
Al Do

Zbutësit e rrobave na ndihmojnë që ato të jenë duken ende si të reja pasi dalin nga lavatriçja dhe të kenë një aromë sa më të këndshme. Por një fakt i trishtë fshihet pas tyre.

Sipas ekspertit të mjedisit, Lulzim Baumann, zbutësit e rrobave kanë në përbërjen e tyre mbetje të kafshëve të ngordhura.

Në një intervistë televizive, Baumann tha se zbutësi i rrobave bëhet nga copëtimi i kafshëve të ngordhura, duke u bërë thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm kur e përdorin.

Zbutësit e rrobave vijnë nga mbetjet shtazore. Kafshë të ngordhura i hedhin, i copëtojnë dhe kjo është ajo nga vjen zbutja e rrobave. Ky është realiteti i dhimbshëm. Ndërsa aroma vjen nga kimikatet, pra të dyja janë të dëmshme”, bëri të ditur eksperti.

Në fakt përdorimi i tepërt i detergjentëve kushton më shumë para, prish lavatriçen, nuk lejon larjen e duhur. Si pasojë më shumë detergjent do të mbetet në rroba duke u bërë shkaktar alergjish edhe në fund ndot mjedisin.

Një grup inxhinierësh mjedisi dhe ekspertësh të fushave të tjera, të grupuar prej kohësh nën emrin ENFORCE, kanë matur fortësinë e ujit në Tiranë dhe japin sugjerimet e tyre për dozimin e saktë të detergjentit në lavatriçe, i cili është një nga ndotësit kryesorë të lumenjve.

“ENFORCE” është një grup ekspertësh të pavarur, të përkushtuar për zhvillimin e qëndrueshëm. Shume prej tyre kanë Master në Inxhinierinë e Mjedisit.

Në vitin 2020, ata krijuan organizatën e tyre në kuadrin e programit CIM, të mbështetur nga Qeveria Gjermane. Ky projekt është i fituar nga OASA (Organizata e Studentëve edhe Alumnit Shqiptarë në Berlin) dhe po implementohet nga ENFORCE edhe Shoqata e Bujqësisë Organike) që ndodhet në Tiranë./ Opinion.al

Pas