Bota

Eksperti tregon se deri kur pritet të zgjasë pandemia COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:54 - 02/09/21 |
Opi Nion

Andreas Gassen, kreu i Shoqatës Federale të Fondeve të Sigurimeve Mjekësore shprehet se pandemia do të zgjasë edhe për gjashtë deri në nëntë muaj.

Gjatë një interviste për gazetën Düsseldorf Rheinische Post, Gassen tha se deri në verën e ardhshme do të jetë rritur numri i personave të vaksinuar, por dhe ia atyre që kalojnë koronavirusin dhe kanë anti-trupat e nevojshme për tu mbrojtur.

Gassen shtoi se numri i të infektuarve do të rritet përsëri gjatë vjeshtës, teksa iu kërkoi qytetarëve që të reagojnë vigjilent për të respektuar masat.

 “Pandemia ndoshta do të zgjasë edhe gjashtë deri në nëntë muaj. Unë vlerësoj se koronavirusi do të përfundojë në pranverën e vitit 2022. Deri atëherë, shkalla e vaksinimit do të jetë pak më e lartë, por mbi të gjitha numri i njerëzve që janë shëruar me antitrupa do të rritet. Kufizimet ndoshta do të bëhen plotësisht të panevojshme atëherë,” tha Gassen./Opinion.al

Pas