Bota

BE do t’i kthejë vaksinat Johnson & Johnson të prodhuara në Afrikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:42 - 02/09/21 |
Opi Nion

Bashkimi Evropian do të kthejë vaksinat kundër koronavirusit të prodhuara në Afrikë dhe të dërguara në Evropë nga prodhuesi Johnson & Johnson.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është zotuar për këtë në një konferencë në Berlin, tha Strive Masiyëa, komisioneri për koronavirus i Bashkimit Afrikan.

Von der Leyen ka premtuar të dorëzojë 200 milionë doza shtesë deri në fund të vitit.

Rreth 70 milionë doza nga këto do të vijnë nga Gjermania. “Këto janë lajme të mira nga Evropa”, tha Masiyëa.

Në Afrikë, vetëm më pak se tre për qind e popullatës është vaksinuar plotësisht, edhepse kontinenti është goditur nga një valë e tretë e infektimeve.

Llogaritet se rreth 1.6 miliardë doza kërkohen për të vaksinuar rreth 60 për qind të popullatës në Afrikë.

Eksporti i vaksinës të prodhuar në Afrikën Jugore për në Evropë është rregulluar në një marrëveshje në mes të Johnson&Johnson dhe prodhuesit të kontraktuar në Afrikë, Aspen./ REL

Pas