Te Fundit

Ekspertët britanikë: Monedha europiane do të “vdesë” herët a vonëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:12 - 13/08/22 |
Opi Nion

Lufta e Rusisë në Ukrainë po krijon një boshllëk në ekonominë e Eurozonës, pasi inflacioni rritet mes çmimeve në rritje të artikujve të përditshëm për qindra miliona familje.

Një mungesë pothuajse e vazhdueshme e gazit dhe naftës nga Rusia në Evropë ka bërë që çmimet të rriten, duke rritur kostot e jetesës.  Inflacioni i Eurozonës është rritur në një nivel rekord prej 8.9 për qind.

Ekonomia e Eurozonës u rrit me një ritëm shumë më të shpejtë se sa pritej në periudhën prill-qershor, por ekspertët kanë paralajmëruar se kjo mund të zhduket së shpejti pasi çmimet më të larta, flukset e reduktuara të gazit rus dhe problemet e zinxhirit të furnizimit shkaktojnë një recesion të butë.

Muajin e kaluar, euro u barazua me dollarin amerikan për herë të parë në më shumë se 20 vjet. Është rikthyer në 1,03 €, por ende është shumë më pak se 1,18 € që ishte gati një vit më parë.

Eric Noirez, një kritik i shquar i BE-së dhe anëtar i fushatës Generation Frexit në Francë, tha për Express.co.uk: “Euro është një sistem që ka arritur fundin”.

“Por kjo nuk është shumë e habitshme, pasi euro ka qenë gjithmonë një sistem monetar totalisht jofunksional, të cilin europianët kanë dashur ta mbajnë gjallë me çdo kusht, përmes një dogmatizmi vërtet irracional”.

“Sot, njerëzit që përbëjnë BE-në thjesht janë gati të paguajnë çmimin e kësaj zgjedhjeje politike, e cila mbart farat e katastrofës brenda saj.

“Euro i ka shtyrë shumicën e vendeve që kanë adoptuar këtë monedhë në një dinamikë vdekjeprurëse varfërimi dhe pasigurie të përgjithshme, duke i mbyllur në një rreth vicioz, pasi ky varfërim ka sjellë një shpërthim të kostos së përfitimeve sociale, një ulje në të ardhurat tatimore dhe për rrjedhojë një borxh kolosal”.

Noirez reagoi ashpër kundër atyre që ai i quan “Eurofanatics”, duke shtuar se: “Aty ku arsyeja e shëndoshë dhe pragmatizmi duhet të kishin çuar në ndalimin e devijimit që është Euro, “Eurofanatics” preferuan të këmbëngulnin në gabimin e tyre dhe të mbanin euron gjallë me çdo kusht.

“Në vend që të ruanin standardin e jetesës së njerëzve, eurofanatikët preferuan të shpëtonin euron dhe këtë e kanë bërë në mënyrën më të keqe të mundshme.“Politika e tyre ka konsistuar në krijimin masiv monetar dhe kjo në një mënyrë krejtësisht të paarsyeshme.

Charles-Henri Gallois, President i Generation Frexit, paralajmëroi se Banka Qendrore Evropiane po përballet me një “dilemë të madhe” dhe se një përpjekje për të trajtuar inflacionin mund të çojë në një “kolaps të Eurozonës”.

Kritiku i BE-së pretendoi se ishte një “gabim” për të shpëtuar euron dhe se ajo “do të humbasë herët a vonë”. Por ai tha gjithashtu se sanksionet gjymtuese të bllokut kundër Rusisë po i bëjnë më shumë dëm Evropës dhe paralajmëroi se nëse kjo nuk kthehet, kontinenti mund të zhytet drejt “krizës më të madhe financiare në historinë e tij”.

Gallois tha se: “Inflacioni përveç normave të ulëta të interesit dhe borxhit të lartë publik është mjaft shpërthyes.

“Banka Qendrore e Europës ka një dilemë të madhe. Nëse ata vërtet duan të trajtojnë inflacionin, ata do të duhet të rrisin normat e interesit. “Nëse ata e bëjnë këtë, kjo do të çojë në kolaps të eurozonës pasi normat do të rriten në Evropën Jugore.

“Nëse e lënë inflacionin të shkojë, do të çojë në greva masive, telashe sociale dhe ekonomike siç po shohim aktualisht në Holandë. “Recesioni është i dukshëm. Kostoja më e lartë e energjisë do të ulë kërkesat për të gjitha produktet e tjera aq më tepër që çmimet e produkteve të tjera po rriten. Por më tej ai paralajmëroi: “Ishte një gabim për të shpëtuar euron. Euro është ndërtuar keq që në fillim dhe do të humbasë herët a vonë. “Sanksionet ekonomike që ju godasin më shumë se Rusia janë krejtësisht marrëzi. “Unë jam kundër pushtimit të Ukrainës, por ne duhet të ndalojmë sanksionet dhe të fokusohemi në një paqe për të shmangur vetëvrasjen e Evropës. “Nëse nuk e bëjmë atë, Europa do të përballet ndoshta me krizën më të madhe financiare të historisë së saj”./Opinion.al

 

Pas