-Shëndeti

Ecja është më e shëndetshme në mëngjes apo në mbrëmje?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 19/04/19 |
xhu lia

Aktiviteti fizik është gjithnjë i rëndësishëm për të patur një jetë të shëndetshme si dhe për të qenë në formë.

Ecjet apo shëtitjet e gjata janë gjithnjë të këshillueshme, e sidomos për personat që nuk e preferojnë shumë palestrën.

Mirëpo sipas dy studimeve të fundit nga Instituti Weizmann i Shkencës në Rehovot në Izrael dhe Universitetit të Kalifornisë, është konkluduar se ecjet gjatë mbrëmjes janë më të shëndetshme se ato që realizohen gjatë ditës.

Nga eksperimentet e bëra me kaviet e laboratorit kërkuesit arritën në rezultatin se performanca e aktivitetit fizik në mbrëmje është 50% më e efektshme se e mëngjesit.

Kaviet që ecën gjatë mbrëmjes kishin nevojë për më pak oksigjen, duke arritur në nivele më të larta të një substance në trup, e cila rrit aktivitetin metabolik të indeve.

Sipas kërkuesve studimet e tyre janë ndër të parat që provojnë këtë teori. Në këtë mënyrë ata këshillojnë që njerëzit të realizojnë ecje  në mbrëmje pasi janë më në shëndetshme se gjatë mëngjeseve./Opinion.al/

Pas