Aktualitet

“E turpshme”/ Rama: BE ka marrë peng Kosovën, nuk lëviz e lirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 27/05/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme në konferencën e mbajtur me ministrin gjerman për Europën, Michael Roth, ka folur edhe çështjen e lëvizjes së lirë të shtetasve të Kosovës në vendet e BE.

Rama u shpreh se Bashkimi Europian e ka marrë peng Kosovën, teksa bëri një paralelizim me lojën e shahut, duke thënë se një nga figurat ka bllokuar lëvizjen e një ushtari.

“BE e ka marrë peng Kosovën. Peng është Kosova e një loje shahu, ku një nga figurat e lojës ka vendosur që atë ushtarë ta mbajë peng. Për këtë, shtetasit e Kosovës nuk lëvizin të lirë në BE. E turpshme por “ok”. Ne në Shqipëri kemi luftuar dhe ia kemi dalë pandemisë mbasi u lamë vetëm. Njësoj si të tjerët. Kishin hallin e tyre. Kush ishte dhe kush është objektivi? Të shpëtojmë jetë dhe jo të mendojmë që po shpëtuam gjysmë milioni jetë me vaksinën kineze dhe Europa do të thotë “jo”. Ne do bëjmë punën tonë”, tha Rama./Opinion.al

Pas