Aktualitet

“Maxhoranca s’e shkarkon dot presidentin”, Nishani: S’ka fakte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:58 - 27/05/21 |
Opi Nion

Ish-presidenti Bujar Nishani ka deklaruar ditën e sotme se maxhoranca nuk mund të shkarkojë Presidentin e Republikës , Ilir Meta.

Në një intervistë për news 24, Nishani tha se nuk ka fakte dhe prova që Meta të ketë shkelur ligjin apo Kushtetutën duke nënvizuar se presidentin mund ta shkarkojë vetëm Gjykata Kushtetuese.

E kam shprehur dhe herë të tjera. Unë nuk mund të bëjë komente të detajuara pasi në këtë çështje kam rekordet e mia si president. Kam qenë president i Republikës në 2 palë zgjedhje. E kam parë të gjithë lëvizjen e maxhorancës si sjellje jo dinjitoze. Parlamenti se shkarkon dot presidentin e Republikës, pasi është Gjykata Kushtetuese ajo që e shkarkon. S’ka fakte e prova që presidenti të ketë shkelur Kushtetutën dhe ligjin. Maxhoranca ka të drejtë kur të vijë momenti për zgjedhjen e presidentit mos të zgjedhë atë. Por nuk mund ta shkarkojë”, tha Nishani./Opinion.al

Pas