Aktualitet

E pyet për marrëdhënien me Turqinë, Rama-gazetares greke: Je xheloze?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:18 - 23/06/21 |
Opi Nion

Gjatë Forumit Ekonomik të mbajtur sot në Maqedoninë e Veriut kryeministri, Edi Rama është pyetur nga gazetarja greke për marrëdhënien e vendit tonë me Turqinë.

Kreu i qeverisë i është përgjigjur me batutë duke i thënë se mos është xheloze për marrëdhënien mes dy vendeve.

Rama u pyet po ashtu për Ligjin e Luftës dhe Çështjen e Përcaktimit të Kufijve detarë me Greqinë, për të cilat u shpreh se nuk duhen ngatërruar me njëra-tjetrën.

“Pikë së pari nuk janë të lidhura me njëra, nuk dua të flas për probleme më shumë dua të fokusohem në zgjidhje. Ne kemi nevojë dhe duhet të jemi në të njëjtin nivel dhe të reflektojmë këtë mënyrë të të kuptuarit të njerëzve të zakonshëm. Sa i përket përcaktimit të kufijve detarë ne kemi vendosur të shkojmë në Gjykatën ndërkombëtare dhe jam shumë i lumtur që Greqia pranoi këtë kërkesë time. Ne jemi popull ballkanik dhe udhëhiqemi nga ndjenjat , prandaj kemi nevojë për një vëzhgues ndërkombëtar. Sa i përket ligjit të luftës, është një paradoks i vërtetë, sepse në bazë të tij ne jemi në Luftë me Greqinë dhe kjo në fakt është absurde. Dhe qeveria juaj duhet ta heq këtë gjë. Duhet të hidhet poshtë dhe të heqim dorë nga dashuria dhe urrejtja ballkanike”, tha Rama.

Pjesë nga intervista

Gazetarja: Si janë marrëdhëniet me Greqinë?

Rama: Mos jeni xheloze nga kjo marrëdhënie se është një marrëdhënie e frytshme për të dyja palët, për ne është shumë e qartë jetojmë në mes të trekëndëshsit dhe njerëzit, historia na bëjnë partnerë strategjik.

Gazetarja: Nuk është xhelozi.

Rama: Po flisja për marrëdhënien tënde, jo xhelozisë zyrtare nga Greqia.

 

Pas