Aktualitet

E kërcënuan me jetë, reagon për herë të parë Kurti: Nuk ndjehem i rrezikuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:35 - 28/10/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar për herë të parë në lidhje me kërcënimet me jetë, të bëra në drejtim të tij.

Gjatë një deklarate për mediat, ai është shprehur se nuk ndihet i kërcënuar, por kanë qenë organet e sigurisë ata të cilët kanë bërë vlerësimin në bazë të kërcënimeve të bëra në rrjetin social “Facebook”.

Së pari nuk ndjehem i rrezikuar, mirëpo janë organet e sigurisë që i vlerësojnë kërcënimet dhe ndërmarrin veprimet në përputhje me rrethanat e caktuara, për ndryshe as dje dhe as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”-tha Kurti.

“Organet e sigurisë janë mekanizma të shtetit që i bëjnë vlerësimet kur ngjajnë kërcënime nëpër rrjete sociale të cilat unë nuk kam mundësi t’i ndjek. Fizikisht për mua është e pamundur të merren kërcënimet ndaj fizikut tim”, ka thënë ai.

Kujtojmë se në rrjetin social “Facebook”, në grupin “Shes blej gjithçka”, një person, shkroi një mesazh kërcënues ndaj Kurtit ku tha se ishte në gjendje të ofronte 35 mijë euro për “kokën” e kryeministrit të Kosovës.

Pas