Bota

Dyshohet se morën pjesë në protestë, nën hetim dy infermiere kanadeze


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:06 - 12/01/21 |
Semiljana Azizi

Dy infermiere kanadeze janë nën hetim pasi dyshohet se kanë marrë pjesë në protestën ku mbetën 5 të vrarë, e cila u  zhvillua në Washington DC.

Dy gratë, të quajtura Kristen Nagle dhe Sarah Choujounian, u përballën me një hetim mbi pjesëmarrjen e tyre në tubim, e cila u organizua nga një grup i njohur si Infermieret Global të Frontit, konfirmon Kolegji i Infermierëve në Ontario.

Të dyja infermieret mendohet se kanë mbajtur fjalim përpara protestës, megjithëse nuk ka prova se ato ishin të përfshira në dhunën që pasoi.

Dyshimet më të forta janë se si infermieret ishin në gjendje të merrnin pjesë në protestë, duke pasur parasysh faktin se Ontario ka qenë nën bllokim që nga 26 dhjetori dhe shumica e udhëtimeve kufitare midis SHBA dhe Kanadasë është ndalur që nga marsi i vitit të kaluar./Opinion.al

Pas