Aktualitet

Defekt në linjën Elbasan-Fier, disa zona të vendit pa energji elektrike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:15 - 12/01/21 |
Doriana Çepunaj

Një defekt në linjën 220KV Elbasan – Fier të OST ka bërë që disa zona të vendit të jenë pa energji elektrike.

OST bën me dije se është ndërprerë energjia në nënstacionet: Golem, Kavajë, Plasmas, Rrogozhinë, Divjakë, Ballaj, Mertish, Karavasta, Lushnje, Hysgjokaj, Pojan, Hoxhare, Povelçe, Kafaraj, Fieri 1, Fieri 2, Patos dhe Matkë.

Sipas OST-se po bëhet rikthimi gradual i furnizimit, ndërsa fillimisht po furnizohen objektet e rëndësisë së veçantë, si spitale, ujësjellësa, institucione.

Njoftimi i plotë:

Defekt në linjen 220kV Elbasan – Fier të OST, disa n/stacione jashtë pune

Ju bejme me dije se si rezultat i stakimit ne avari, te Linjes 220kV Elbasan – Fier te OST-se, sot ne daten 12/01/2021 ne oren 17:37, u nderpre energjia në N/stacionet Golem, Kavaje,

Plasmas, Rrogozhine, Divjake, Ballaj, Mertish, Karavasta, Lushnje, Hysgjokaj, Pojan, Hoxhare, Povelce, Kafaraj, Fieri 1, Fieri 2, Patos dhe Matkë.

Nga ana e OST-se po behet rikthimi gradual i furnizimit, te N/stacioneve te OSSH-se, duke zbatuar planin e rivendosjes, duke furnizuar fillimisht objektet e rendesise se vecante, si Spitale, Ujesjellesa, Institucione etj./Opinion.al

Pas