Bota

“Drejtësi për vajzat”, qytetarët e Kroacisë në protestëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:40 - 20/10/19 |
Opi Nion

Mijëra protestues kanë marshuar në rrugët e Kroacisë kundër mënyrës se si autoritetet trajtojnë akuzat për dhunë seksuale ndaj grave.

Protesta u organizua nga disa grupe e të drejtave të grave, të cilat kundërshtuan lirimin e pesë burrave të akuzuar për përdhunimin e një vajze 15-vjeçare.

Të arrestuarit u liruan nga Gjykata, por ky venim shkaktoi zemërim kombëtar dhe pas një jave protestë, burrat u morën sërish në arrest këtë javë.

Protestuesit këruan mbrojtje më të mirë për viktimat e dhunës seksuale./ Opinion.al E.Xh.

Pas