Bota

“Do të më mbysni”, gazeta turke zbulon fjalët e fundit të Khashoggi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:23 - 11/09/19 |
Al Do

Në fjalët e tij të fundit, gazetari Jamal Khashoggi u kërkoi vrasësve të tij që të mos i mbulonin gojën sepse ai vuante nga astma dhe mund të mbytej, sipas gazetës Sabah të Turqisë.

Gazeta, e cila është afër qeverisë së Turqisë, publikoi detaje të reja të një regjistrimi të bisedës së Khashoggi me anëtarët e një skuadre agjentësh saudit dërguar për ta vrarë. Gazeta thotë se regjistrimi i vrasjes së Khashoggi dhe shpërndarjes së raportuar më 2 tetor 2018 në konsullatën Saudite në Stamboll u mor nga agjencia e inteligjencës e Turqisë.

Sipas transkriptit, Maher Abdulaziz Mutreb, një anëtar i skuadrës së agjentëve saudit, i thotë Khashoggit se ai duhet të kthehet në Riad për shkak të një urdhri të Interpolit kundër tij. Gazetari kundërshton, duke thënë se nuk ka asnjë çështje ligjore kundër tij dhe se e fejuara e tij po e pret atë jashtë.

Mutreb dhe një burrë tjetër janë dëgjuar gjithashtu duke provuar ta detyrojnë Khashoggi t’i dërgojë të birit një mesazh që i thotë të mos shqetësohet nëse nuk dëgjon prej tij, sipas gazetës. Khashoggi reziston, duke thënë: “Unë nuk do të shkruaj asgjë.”

Mutreb dëgjohet më vonë duke thënë: “Na ndihmoni, që të mund t’ju ndihmojmë. Sepse në fund, ne do t’ju çojmë në Arabinë Saudite. Dhe nëse nuk na ndihmoni, e dini se çfarë do të ndodhë në fund.”

Sabah botoi gjithashtu fjalët e fundit të Khashoggi para se ai të drogohej dhe të humbiste vetëdijen.

“Mos ma mbulo gojën,” u tha ai vrasësve të tij, sipas Sabahut. “Unë kam astmë, mos e bëj. Do të më mbytni ”.

Disa nga detajet e transkriptit të botuar nga Sabah ishin tashmë në një raport të Kombeve të Bashkuara për vrasjen e Khashoggi, të lëshuar në qershor. Raporti i OKB pretendon se Arabia Saudite ka përgjegjësi për vrasjen dhe tha se roli i mundshëm i princit të kurorës Mohamed bin Salman në vrasje duhet të ekzaminohet.

Princi 34-vjeçar, i cili vazhdon të ketë mbështetjen e babait të tij, mbretit Salman, mohon çdo përfshirje në vrasje.

Eshtrat e Khashoggit nuk u gjetën kurrë. /Opinion.al

Pas