-Jetë dhe Stil

Disa mënyra për t’u dukur gjithnjë i ri


               Publikuar në : 10:19 - 15/04/19 |
xhu lia

Për disa persona duket se kalimi i viteve në vend që të sjellë procesin e plakjes, në fakt sjellë të kundërtën. Duket se ekzistojnë disa mënyra për t’u ndjerë dhe dukur i ri, edhe pse vitet kalojnë.

1-Të paktën dy herë në ditë duhet të uleni dhe të relaksoheni përreth 10-20 minuta. Duhet të zbrazni mendjen dhe të mos mendoni asgjë duke mbajtur sytë mbyllur.

2-Duhet të konsumoni 2 gramë acide yndyrore omega-3 për të forcuar imunitetin gjatë ditës.

3-Do të ishte e këshillueshme që tre ditë në javë të stërviteni të paktën 20 minuta.

4-Mundohuni të mos qëndroni afër personave që çlirojnë energji negative.

5-Një gotë verë në ditë do ju ndihmojë për një jetë të shëndetshme.

6-Praktikoni joga.

7-Duhet të konsumoni sa më shumë lëng shege, pasi si një nga lëngjet më të dobishëm.

8-Përpiquni të konsumoni 2 deri në 3 filxhan me çaj jeshil.

9-Stërvitni mendjen duke plotësuar fjalëkryqe apo puzzle.

10-Kushtojini shumë rëndësi lëkurës pasi është organi i parë që shfaq plakjen./Opinion.al/

Pas