Aktualitet

Dibër/ Lejoi ndërtimet pa leje, nën hetim kryeinspektori i IMT-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:56 - 02/06/21 |
Opi Nion

Kryeinspektori i IMT dhe tre insektorë janë proceduar penalisht, pasi kanë lejuar qytetarët të ndërtojnë pa leje në Dibër.

Sipas informacioneve është proceduar Ermal Xhaka, 37-vjeç me detyrë Kryeinspektor pranë Inspektoriatit Vendor të Mbrojtjes së Territorit, Bashkia Dibër, si dhe tre inspektoret Jetmir Osmani, Fitim Raska e Shpëtim Iskurti.

Procedimi penal ndaj tyre ka filluar pasi dyshohet  se kanë konsumuar elemente të veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, pasi duke mos kryer detyrat e tyre funksionale për inspektimin dhe mbrojtjen e territorit nga ndërtimet e kundraligjshme, kanë  lejuar qytetarë që të kryenin  ndërtime pa leje në territorin e Bashkisë Dibër./Opinion.al

Pas