Aktualitet

Dialogu Strategjik SHBA-Shqipëri, Blinken: Diskutuam për prioritetet e përbashkëtaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:46 - 27/10/22 |
Opi Nion

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar pas takimit të zhvilluar me me delegacionin shqiptar që kryesohej nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka.

Në një postim në “Twitter” teksa thotë se u festua Dialogu Strategjik i suksesshëm SHBA-Shqipëri, Sekretari Blinken ka dhënë detaje për atë çka u diskutua.

Blinken bën me dije se temat e takimit ishin prioritetet e përbashkëta si mbrojtja duke përfshirë mbrojtjen kibernetike, ndryshimet klimaterike dhe tregtinë.

“Kënaqësi që takohem me miken time, Olta Xhaçka dhe të festojmë një Dialog Strategjik të suksesshëm SHBA-Shqipëri. Ne diskutuam për prioritetet e përbashkëta në reformën demokratike, mbrojtjen, duke përfshirë mbrojtjen kibernetike, ndryshimet klimatike dhe tregtinë. Shtetet e Bashkuara qëndrojnë krah për krah me Shqipërinë, një aleate prej kohësh”, shkroi Blinken.

Pas