-Shëndeti

Diabeti armiku i zemrës, ja si duhet ta parandaloni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 12/11/15 |
root

Diabeti është një sëmundje e rrezikshme rrezik për sëmundjet e zemrës. Diabeti mund të ndryshojë  përbërjen kimike të disa prej substancave që gjenden në gjak dhe kjo mund të shkaktojë ngushtimin e enëve të gjakut ose bllokimin plotësisht të tyre. Një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të bëni për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes së zemrës është të shkoni tek doktori juaj për të diskutuar faktorët e rrezikut tuaj individual dhe sesi ti zvogëloni ato. Në terma të përgjithshëm ju mund të reduktoni rrezikun duke:

Qenë fizikisht aktiv

Humbur peshë nëse ju jeni shumë të shëndetshëm

Mos pirë duhan

Menaxhuar yndyrat në gjak

Menaxhuar  presionin e lartë të gjakut;

Marrë ilaçet e duhura

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas