Bota

Di Maio: Salvini preferon të financojë PutininBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 28/08/22 |
Opi Nion

“Salvini dhe Meloni, pasi më fyenin për ditë të tëra, sot lëshuan edhe gazetat e tyre referente kundër meje. E përsëris: italianët duhet të dinë se çfarë do të ndodhë në 25 shtator duke votuar treshen Salvini-Berlusconi-Meloni, ose nëse nuk do të shkojnë të votojnë”. Kështu shkroi në Facebook, Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio.

“Kjo treshe do të rrezikojë kursimet e italianëve, do të izolojë Italinë në Evropë dhe do të hedhë në erë fondet e PNRR-së. Ne rrezikojmë një luftë ekonomike, një katastrofë me efekte shkatërruese. Ne po luftojmë për tavanin maksimal të çmimit të gazit në BE, për të ndalur spekulimet në projektligj, që rrjedhin nga lufta në Rusi. Ne po luftojmë për të mbrojtur kompanitë dhe familjet italiane, ndërsa Salvini e kundërshton sepse preferon të financojë Putinin”, shkruan Di Maio.

“Ne në Impegno Civico – shton ai – duam të eliminojmë TVSH-në për artikujt ushqimorë bazë, farmaceutikët dhe lindjet, në mënyrë që të mbështesim familjet”.

Një objektiv tjetër i renditur nga ministri është “paga minimale, sepse pagat 2 apo 3 euro në orë janë të papranueshme, por do të vendosim edhe një pagë të drejtë: të rinjtë duhet të paguhen sipas aftësive të tyre, të cilat duhet të vlerësohen”./Opinion.al

 

Pas