Kronikë

Dhunoi qytetarin, pezullohet nga detyra polici në Lushnje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:13 - 28/10/21 |
Opi Nion

Një punonjës policie në Lushnje është pezulluar nga detyra me kërkesë të Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat.

Sipas SHÇBA polici B.SH., është pezulluar për veprën penale “Kryerje e veprimeve arbitrare”. Pak ditë më parë polici dhunoi një qytetar në vendin e quajtur “Rotondo e Savrës”.

Amarildo Hoxha, tregtar në këtë zonë, tregoi për mediat dhunën brutale që punonjës të policisë kishin ushtruar ndaj tij. Sipas Hoxhës, dy efektivët e policisë e kanë dhunuar fizikisht pasi ky i fundit në momentin e ndalimit ishte duke filmuar me telefonin e tij.

Njoftimi i plotë:

SHÇBA në bashkëpunim me Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, më datë 28.10.2021 ka ekzekutuar vendimin penal të Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, e cila ka caktuar masën e sigurimit personal “Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore” dhe “Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” ndaj punonjësit të policisë në Komisariatin e Policisë Lushnje, Inspektor B.SH.

Hetimi në bashkëpunim të ngushtë dhe nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnje për veprën penale “Kryerje e veprimeve arbitrare”, parashikuar nga neni 250 i Kodit Penal, pas ankesës së shtetasit A.H., i cili ka deklaruar se është dhunuar nga punonjës policie në vendin e quajtur “Rotondo e Savrës”, Lushnje.

Hetimet po vijojnë.

SHÇBA mbetet e përkushtuar në misionin e saj për garantimin e zbatimit të ligjit dhe fton qytetarët të denoncojnë çdo rast të abuzimit apo shkeljes së ligjit nga ana e punonjësve të Policisë së Shtetit duke telefonuar në numrin e gjelbër 0800 90 90.

 

Pas