Aktualitet

Koronavirusi/Rritet numri i viktimave, regjistrohen 591 raste të reja në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:20 - 28/10/21 |
Opi Nion

Është rritur numri i viktimave nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve kanë humbur jetën 9 qytetarë nga COVID, teksa janë konfirmuar dhe 591 raste të reja nga 3664 testime të kryera.

Viktimat janë shënuar 7 qytetar nga Tirana 58-86 vjeç, një qytetar 64 vjeçar nga Pogradeci dhe një qytetar 78 vjeç nga Fieri.

Rastet e reja u identifikuan 249 në Tiranë, 36 në Berat, 31 në Kamëz, 26 në Durrës, 25 në Fier, Elbasan, 24 në Vlorë, 17 në Lushnje, 14 në Shkodër, 13 në Tepelenë, 12 në Sarandë, 9 në Gjirokastër, 8 në Patos, 7 në Tropojë, 6 në Mallakastër, Devoll, 5 në Korçë, Kolonjë, 4 në Kukës, Lezhë, Kurbin, Shijak, Bulqizë, Dropull, Përmet, Pogradec, Kuçovë, 3 në Krujë, Vorë, Rroskovec, 2 në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Has, Kavajë, Mat, Divjakë, Himarë, Skrapar, Cërrik, Gramsh, 1 në Pukë, Dibër, Selenicë, Delvinë, Libohovë, Memaliaj, Peqin, Librazhd.

Në të gjithë vendin janë 7,528 pacientë aktivë me COVID-19. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 160 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Janë shëruar 485 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 173,443 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 591
Të shëruar në 24 orë 485
Të shtruar në spitale 160
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 3664

Testime totale 1,297,234
Raste pozitive 183,873
Raste të shëruara 173,443
Raste Aktive 7,528
Humbje jete 2,902

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,793
Fier 905
Durrës 718
Shkodër 485
Elbasan 325
Vlorë 270
Gjirokastër 251
Berat 202
Korçë 181
Lezhë 178
Kukës 143
Dibër 77

Pas