Aktualitet

Helmimi masiv në Krujë, ISHP: Ky është bakteri i konstatuar në ujë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:42 - 28/10/21 |
Opi Nion

Nëndrejtori i ISHP-së Dritan Ulqinaku bëri me dije se analizat kanë treguar se helmimim e qindra qytetarëve në Krujë ka ardhur si rezultat i një defekti në sistemin hidrik, ku është konstatuar një bakter enterokokus në një pikë të tij.

Në një prononcim për mediat, Ulqinaku tha se ISHP po e ndjek me rigorozitet epidemin e shkaktuar nga uji. Ai theksoi se bakteri në ujë është futur për shkak të shirave dhe se tek ujësjellsi ka pasur një çarje.

Uji kishte prani të bakterit ‘enterokok’ për shkak të shirave të ditëve të fundit. Ka qenë një çarje diku. Duhet të kishim vepruar më shpejt. Nuk ka pasur raste të rënda trajtimi është dhënë në kohë rekord. Uji kishte prani të bakterit ‘enterokok’ për shkak të shirave të ditëve të fundit. Bakteri ‘Enterokok’ reagon shumë mirë nga dezinfektantët. Epidemi hidrike, duhet të ishte vepruar më shpejtë nga autoritetet. Bakteri ‘enterokok’ ishte i pranishëm vetëm në një pikë” ,-tha Ulqinaku./ Opinion.al

Pas