Te Fundit

Dhëndri i Berishës: Rama me Lamen vodhën 600 mijë USDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 16/10/15 |
b.f

TIRANË- Dhëndri i Berishës, Jamarber Malltezi ka akuzuar sot Kryeministrin Rama dhe drejtorin e ALUIZNI-t, Artan Lame se po vjedhin miliona përmes një tenderi. Ata kanë hapur tender për të dhëna që ekzistojnë në serverat e ALUIZNI-t prej shumë vitesh, tha Malltezi duke saktesuar se bëhet fjalë për evidentimin në terren të ndërtimeve pa leje në Durrës.

Sipas Malltezit, që është edhe sekretar për Turizmin në PD, ALUIZNI i kishte kryer matjet në terren për thuajse të gjithë objektet që ishin në proces legalizimi qysh para 2013 dhe këto të dhëna gjenden në serverat e ALUIZNI-t. Ndërsa dy vitet e fundit thotë Malltezi, Rama dhe Lamaj janë vetëmburrur se kanë bërë gjithë matjet. A sjell në vemendje deklaratat e Lames bërë në mars dhe korrik për punën në terren të specialistëve të ALUIZNI-t. Sipas tij, të gjitha të dhënat për ndërtimet pa leje ekzistojnë dhe tenderi bëhet vetëm për të përvetësuar paratë.

Malltezi tha se tenderi me objekt “Shërbimi i evidentimit faktik të ndertimeve pa leje në Durrës” me vlerë 650 mln lekë (600 mijë USD) është shpallur në gusht, ndërsa në shtator është lidhur kontrata me fituesin. Ai hedh dyshime mbi fituesin e tenderin, duke i bërë thirrje prokurorisë të nisë hetimet.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas