Rajoni

Dalin emrat e qeverisë së re në Greqi, lajm i keq për Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:30 - 08/07/19 |
Geljano Fataj

Kryeministri grek Kiriakos Mitsotakis ka bërë publik e emrat e kabinetit të ri qeverisës. Kështu qeveria e re helene do të ketë 17 ministri, që do drejtohen nga figura të njohura të partisë Demokracia e Re. Si zëvendës kryeministër është krahu i djathtë i Mitsotakis, Panagiotis Pikrmmenos.

Ajo që bie në sy është se diplomacia greke do të drejtohet nga Nikos Dendias. Ai ka qenë një zë i fortë brenda partisë Demokracia e Re, për mbrojtjen e minoritetit grek në Shqipëri.

Kjo lëvizje po ashtu vë në dyshim edhe qëndrimin e Athinës zyrtare ndaj Shqipërisë, në rrugën drejt integrimit në BE.

Si Nikos Dendias ashtu dhe kryeministri grek kanë paralajmëruar Tiranën për vendosjen e vetos. Nga ana tjetër në pikëpyetje është edhe procesi i bisedimeve mes dy vendeve.

Ministrat e rinj do të betohen të martën në orën 12:00, për të filluar zyrtarisht punën. Emrat e ministrave të rinj i gjeni këtu. / Opinion.al 

Pas