Bota

Daily Mail: Brenda kopshtit zoologjik të “Ferrit”, i cili ndodhet në Fier


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 16/10/18 |
b.f

Gazeta britanike Daily Mail i ka kushtuar një shkrim kopshtit zoologjik “Safari Park Zoo” që ndodhet në Fier.

Daily Mail shkruan se autoritetet shqiptare po nxiten nga aktivistët që të ndërmarrin veprime ndaj këtij parku, pasi u shfaqën fotografitë që ekspozuan kushtet tronditëse në të cilat jetonin kafshët.

Për autoren e shkrimit ky është “kopshti zoologjik nga Ferri”.

“Fotot e marra në kopshtin zoologjik të Safarit në Fier, në jugperëndim të Shqipërisë, tregojnë një luan të kequshqyer që jeton në kushte skandaloze dhe me një sy që i është qërruar. 

Kafshë të tjera, duke përfshirë një zebër, një ujk dhe disa dre, janë parë të mbyllura në kafaze të shkreta betoni në parkun zoologjik në pronësi private”,- shkruan Daily Mail.

Organizata ndërkombëtare e mbrojtjes së kafshëve, e cila ka qenë aktive në Shqipëri vitet e fundit, e konsideroi situatën në këtë kopsht zoologjik “absolutisht të papranueshme”.

Më poshtë do të shikoni fotot që janë realizuar në Fier, tek “Safari Park Zoo”.

Pas