Rajoni

COVID në Greqi/ Dy raste të mutacioneve të Afrikës së Jugut dhe Brazilit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:38 - 06/03/21 |
Opi Nion

Në Greqi janë konfirmuar dy raste me COVID-19 me variantet e Afrikës së Jugut dhe ai i Brazilit, gjë e cila ka shqetësuar autoritetet shëndetësore.

Sipas ekspertëve më shqetësues është fakti se variantet e reja e bëjnë virusin më rezistent ndaj vaksinës.

Pas evidentimit të dy rasteve të reja me variantet e COVID, autoritet shëndetësore kanë nisur punën për gjurmimin e kontakteve të tyre.

Situata e pandemisë në Greqi është rënduar veçanërisht në ditët e fundit duke sjellë rritje të shtrimeve në spitale ndërsa shifrat nuk njohin ulje pavarësisht masave të marra. Sipas ekspertëve kjo konfirmon prezencën e mutacioneve të COVID në vend, veçanërisht atij britanik./

Pas