Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ Vasili: Qeveria ka ulur testimet me 30 për qind


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:18 - 20/12/20 |
Semiljana Azizi

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, është shprehur se Ministria e Shëndetësisë ka ulur numrin e testimeve të COVID-19.

Sipas tij është  paradoksale, se si situata nga koronavirusi po bëhet më e rëndë, ndërkohë që ulen testimet për Covid-19.

Nëpërmjet një stuatusi në llogarinë e tij në “Facebook”, Vasili thekson se ulja e numrit të testimeve me rreth 30%, vihet re edhe në sajtin zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Postimi i plotë:

Paradoksi, ulen me 30% testimet per COVID!?

Ministria e Shendetesise brenda 4 ditesh i ka ulur testimet ne 818 me pak, pra nje ulje me 30%, nga 2745 ne 1927. Sot personat e konstatuar pozitiv me COVID jane 461 ndersa ata qe kane humbur jeten 14.

A i pergjigjen realitetit faktik keto shifra?

Shifrat e ulta te pozitivitetit kontrastojne dukshem dhe “çuditshem” me vdekjet, qe sot  jane 14. Si mund te pranohet qe ndersa situata edhe per shkak te stines shkon drejt rendimit testimet ulen ndjeshem. Kur nuk ka asnje date se kur mund te filloje vaksinimi si mund te justifikohet ulja e testimeve si mase kyce per diagnozen si dhe per venien nen kontroll te situates. Perballimi i situates kerkon seriozitet maksimal shkencor dhe rritje te parametrave te performances ku testimi eshte tregues prioritar absolut.

Çdo shpjegim qe priret nga nervozizmi propagandistik dhe  eshte nje lajm i keq per ndjekjen dhe perballimin e situates. Treguesit e uljes progresive te testimeve mund ti shihni ne foto marre nga Ueb i Ministrise se Shendetesise./Opinion.al

Pas