Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, Komiteti Teknik nuk ndryshon masat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:17 - 25/02/21 |
Doriana Çepunaj

Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi të mos ndryshojë masat për kufizimin e përhapjes së pandemisë së koronavirusit.

Kryetarja e Komitetit Teknik, Mira Rakacolli bëri me dije se masat kufizuese e dy javëve më parë e kanë dhënë rezultatin.

“Masat të cilat u propozuan para dy javësh kanë filluar ta japin efektin e tyre, ndaj mbetemi aty, duke i vlerësuar më ngushtësisht në kohëra më të ngushta efikasitetin e kësaj tendence ulje. Pra po e përsëris masat që vazhdojnë të ngelen në fuqi, janë ato të kufizimit të lëvizjes së qytetarëve, duke nisur nga ora 20:00 deri në 06:00. Ndalimi i bareve, restoranteve, lokaleve, nga ora 20;00 deri në 06;00,  me përjashtim të shërbimit në banesë. Shkollat e mesme në ato vende të cilat u përcaktuan në 2 javëshin më përpara do të vijojë online. Dhe universitetet do të vijojnë online, përveç provimeve të kombinuara. Fluturimet me Britaninë e Madhe vijojnë të mbeten të pezulluara”, tha Rakacolli.

Ndërkohë Rakacolli iu ka bërë thirrje qytetarëve se duke qenë optimistë për këtë tendencë të lehtë uljeje të vazhdojmë të respektojmë masat dhe rregullat e higjienës./Opinion.al

Pas