Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 216 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jeteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:20 - 28/08/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vend nuk ka pasur asnjë humbje jete. Ndërkohë përgjatë këtij harku kohor janë kryer 806 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 216 qytetarë.  Po ashtu bëhet me dije se janë shëruar 251 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 320,251 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar

me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 806 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 216 qytetarë, në këto bashki:

82 në Tiranë, 18 në Lushnje, 16 në Fier, 15 në Durrës, 9 në Divjakë, 7 në Vlorë, nga 6 qytetarë në Kamëz, Kavajë, Patos, Sarandë, Gramsh, 5 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Himarë, Përmet, Berat, nga 2 qytetarë në Bulqizë, Roskovec, Mallakastër, Gjirokastër, Këlcyrë, Tepelenë, Skrapar, Elbasan, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Tropojë, Lezhë, Shijak, Kolonjë, Dimal.

Janë 3,537 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 17 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 251 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 320,251 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            216

Të shëruar në 24 orë          251

Të shtruar në spitale             17

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                    806

Testime totale               1,959,160

Raste pozitive                  327,369

Raste të shëruara              320,251

Raste Aktive                        3,537

Humbje jete                         3,581

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                             1,604

Fier                                                     377

Elbasan                              266

Durrës                               256

Shkodër                                            255

Korçë                                 204

Vlorë                                  198

Gjirokastër                       127

Berat                                            103

Lezhë                                   80

Dibër                                     54

Kukës                                    13

Pas